Lymfatická masáž

Lymfatická masáž představuje jemnou masážní techniku, účelně používanou pro podporu či znovu obnovení činnosti lymfatického systému. Ten je transportní soustavou přenášející odpadní látky vlastními cévními cestami, které slouží především k tomu, že čistí lidský organismus od virů, bakterií či nádorových buněk. Činí tak tekutinou zvanou lymfa, která obsahuje odpadní látky, jako jsou zplodiny, nepotřebné bílkoviny, viry, bakterie a nádorové buňky, které musí organismus vyloučit, aby nezatěžovaly jeho obranný systém a ten mohl fungovat správně.

Lymfatická masáž přispívá k obraně organismu, posílení imunity, ale i odstraňování celulitidy a k relaxaci. Proto je považována za jednu z nejúčinnějších prevencí proti většině chorob. Spočívá v jemné masáži všech klíčových bodů mízního systému, tím je zabráněno hromadění odpadních látek a organismus se lépe čistí. Používají se také jako prevence a léčba křečových žil, ale zásadní využití mají v medicíně při regeneraci pooperačních ran a rehabilitaci, kdy účinně odstraňují otoky a utišují bolest.

Ne vše však mohou napravit správné hmaty maséra, naopak podstatnou součástí terapie se stává spolupráce samotného pacienta a to jak v oblasti správné životosprávy a životního stylu, tak i ve správném držení těla a dýchání. Lymfatická masáž se může provádět i za pomocí přístrojů.

Číst více

Kdy je čas na lymfatickou masáž

Dokud lymfatický systém funguje, veškeré čistění našeho těla bereme automaticky. Problém nastává až tehdy, když se lymfa na svém odtoku z těla ven zadrhne, zpomalí nebo úplně zablokuje. Pokud lymfatický systém nefunguje dobře, snižuje se i celková obranyschopnost organismu a projevy, jakožto celková tělesná únava, pocit vyčerpanosti, nemoci a otoky na sebe nenechají dlouho čekat a vznikají vlivem nahromadění škodlivých látek jak v postiženém místě, tak posléze i v celém organismu.

Funkcí odpadní látky lymfy je sesbírat veškeré odpadní látky v těle, a proto postupuje od konečků nohou a temene hlavy ke klíčním kostem, kde se opětovně vlévá do krve, která se od odpadních látek očistí v ledvinách. Volný odtok mízy je nezbytný pro plynulé odstranění těchto látek z tkání. Lymfa se však pohybuje omezeně, neboť nemá, co by ji rozproudilo tak jako krevní oběh srdce, přičemž ani vlastní schopnost lymfy a tělesný pohyb nestačí spolehlivě vyprazdňovat lymfatické cesty. Pomalý pohyb lymfy vytváří prostředí pro lokální záněty, způsobuje úbytek tělesné energie a pocit únavy. Jakmile se však lymfa nepohybuje vůbec, v těle se hromadí škodlivé odpadní látky a začnou se zde i rozkládat. Tak vzniká druh otoku zvaný lymfedém.

Jak funguje lymfatická masáž

Manuální masáž provádíme pomalými, lehkými a krouživými pohyby, zpravidla bez použití masážní olejů a emulzí, pouze na suchou pokožku. Podstatou všech lymfatických masáží je očistit organismus a to lze jedině tak, že je aktivován lymfatický systém.  Masáže lze provádět buď manuálně, potom se masáž nazývá manuální lymfodrenáž, nebo pomocí řady speciálních přístrojů, pak se nazývají přístrojová lymfodrenáž. V takovém případě se lymfy neuvádí do pohybu hmaty, ale speciálními přístroji. Tak dochází k uvolňování mízních cest, pohybu lymfy, která nemůže být jinak uvedena do pohybu a odpadní látky tak putují směrem do ledvin, kde si s nimi již lidské tělo bez problémů poradí.

Při lymfatické drenáži přístroji se kladou na nohy nebo na trup elektrody, které stimulačním proudem aktivují svalovou partii, která vyvíjí tlak na mízní cesty. Tak se lymfa uvnitř těla rozproudí a mízní cévy se vyprázdní, což odpovídá přirozenému průběhu lymfatické masáže prováděné manuálně.

Existuje více způsobů, zpravidla pořadí záleží na druhu přístroje, jak provádět lymfatickou masáž pomocí přístrojů. Buď lze lymfatickou masáž provést až na zahřátí svalů přístrojem, čímž se podpoří rozproudění zejména povrchových cest a tato metoda podporuje pnutí pokožky a odbourávání celulitidy, proto má spíše kosmetický účel. Nebo je možné aktivovat lymfatické cesty již při samotném ošetření přístrojem, což je přímo spojeno s tahy lymfatické masáže. Tato metoda je taktéž účinná v boji proti celulitidě, otokům a při detoxikaci těla.

Masírují se lymfatické dráhy na celém těle nebo jen určité partie, nejčastěji jsou to dolní končetiny, bedra a hýždě, břicho, horní končetiny, obličej a dekolt. Lymfatické masáže jsou jako prevence doporučovány lidem sedavého zaměstnání či naopak těm, jež musí dlouho stát. Vhodná je i pro sportovce pro odlehčení svalového napětí a vyčerpání. Manuální lymfatické masáže jsou příjemnou relaxační terapií, která však po jejím skončení vyžaduje odpočinek a přísné dodržení pitného režimu.   

 • Nejlépe hodnocené

Nejlépe hodnocené masážní salony a maséři

1.
Provádění masáží.
97
Fantastické
2.
Nabízíme lymfatické a vakuové terapie, akupunkturu a zábaly.
95
Fantastické
3.
Nabízíme ruční bodové a lymfatické masáže.
91
Fantastické
Kdy je masáž vhodná ?
 • U blokád celé páteře
 • Při uskřípnutí nervů v oblasti hrudníku
 • Při kloubních problémech
 • Prevence nádorových onemocnění
 • Prevence žilních otoků a bércových vředů
 • Při celulitidě, akné či lupénce
Kdy se Lymfatická masáž nedoporučuje?
 • Při nádorovém onemocnění
 • Při akutních žilních onemocněních
 • Při infekčních onemocněních
 • Při horečce
 • U nejasných břišních potíží
 • Erysipel (růže) a glaukom (zelený zákal)
 • Při onemocnění jater a ledvin
 • Při vrozeném postižení mízního systému
 • Po operaci srdce
 • U křečových žil ‐ varixy