Baňkování

Baňkováním rozumíme unikátní masážní metodu, během které se na kůži přisávají baňky. Jako jediná masážní technika nepůsobí na tělo tlakem, nýbrž tahem. Baňky do sebe nasají kůži na určitých místech na těle, což vede k regulování vnitřní energie čchi a obnovení rovnováhy jing a jang. Baňkováním neboli vakuoterapií se dosahuje intenzivního prokrvení masírované tkáně a vytoužená úleva se dostavuje ihned po zákroku. Baňkování účinně vysaje všechen stres a napětí, proto není divu, že se po ní lidé cítí lehčí a pružnější, zkrátka plni energie.

Baňky stimulují místa na těle, na kterých se překrvuje kůže a dochází k roztažení cév, kterými proudí krev rychleji. Tato místa nejsou náhodná, nýbrž souvisí s akupunkturními body, prostřednictvím kterých se v rámci čínské medicíny ovlivňují funkce vnitřních orgánů, ale i nemoci. Baňkováním se odstraňují blokády svalů a kloubů, organismus se detoxikuje od škodlivých látek a posiluje se tak i jeho imunita.

Zázraky baňkování již ve staré Číně

Kořeny baňkování sahají několik tisíc let do historie, konkrétně do Mezopotámie a staré Číny. Tato speciální léčebná metoda z čínského lékařství se nejprve využívala k odstranění bolesti zad a pohybového aparátu. Později se prokázaly i její pozitivní účinky na správnou funkci vnitřních orgánů a své uplatnění si našla dokonce i v čínské chirurgii.

V minulosti představovalo baňkování jedinečný způsob, kterým se odváděly z organismu škodlivé látky. Ke standardní výbavě tehdejších lékařů patřily nástroje mnohem vynalézavější a odpovídající své době. Staří Germáni používali telecí rohy a Indové zase bambusové rourky. Dnešní maséři provádějící baňkování mají k dispozici skleněné či umělohmotné kulovité nádobky, v nichž vzniká podtlak, prostřednictvím kterého se baňky přisají na pokožku.

Číst více

Jak funguje baňkování

Skleněné baňky se zpravidla používají k silnějšímu přisátí k pokožce, kdežto baňky silikonové slouží k vytvoření spíše slabšího tahu pokožky. Nejprve se nádobky naplní horkým vzduchem, jehož teplotu a tak i přisátí lze zvýšit zahříváním ohněm zvenku. Stejný efekt lze vyvolat také ochlazením baňky. Pomocí pumpičky se z baňky vysaje vzduch a vzniklý podtlak způsobí, že se baňka přisaje na pokožku. V tomto místě dojde ihned k prokrvení tkáně a k okysličení podkoží, čímž se určitý akupresurní bod stimuluje a ovlivní tak s ním související orgán v těle.

Například v oblasti šíje se nachází bod pro odstranění migrén, u hrudní páteře se ošetřují plicní onemocnění a v oblasti beder se stimulují ledviny a u žen rozmnožovací ústrojí. Okamžitý účinek lze pozorovat nejen v úlevě od bolesti, ale také při astmatickém záchvatu, kdy se baňkami stimulují body na těle ovlivňující dýchání.

Baňkami lze provádět masáže, kdy se pokožka nejprve pečlivě natře masážní emulzí či olejem a poté se přisátou baňkou jezdí po svislé ose podél páteře a krouží se jí nad citlivými místy. Masáž provádíme většinou jednou až dvěma baňkami tak, aby se do nich nedostal vzduch. Buď sedavý, nebo tonizační pohyb, který se baňkou vytváří, člověka buď uvolní, nebo nabudí.

Samotnou procedurou však detoxikace těla nekončí. Je potřeba více pít, neboť masáží se toxiny pouze uvolňují, ale z těla se vyplaví až na základě zvýšeného příjmu tekutin a to až na čtyři litry denně s převahou teplých tekutin (kromě kávy).

Účinky baňkování jsou v zásadě trojí: nejprve mechanický účinek, při kterém se tělo prokrví a uvolní, poté reflexní, to znamená, že obnovuje správnou funkci vnitřních orgánů a v neposlední řadě příznivě ovlivní lymfatický systém, neboť baňky v těle uvolní toxiny a jiné škodliviny. Délka baňkování je individuální, přičemž se zpravidla pohybuje mezi dvaceti a pětačtyřiceti minutami. Absolvovat masáže baňkami se doporučuje osmkrát až desetkrát, opět záleží na stavu konkrétního člověka.

Stinné stránky baňkování

Podtlak, který vzniká přisáním baňky na kůži, způsobuje popraskání drobných cévek a tím vznikají červená až fialová kolečka, podobné modřinám. Nejde však o podlitiny v pravém významu, neboť místa nejsou hluboká ani citlivá a vstřebávají se rychleji než skutečné modřiny. Zpravidla skvrny vymizí v období od tří dnů do týdne, někdy do čtrnácti dnů. Tento malý výron krve však není důvodem pro obavy, ba naopak jde totiž o znamení odplavení škodlivin z ošetřované oblasti.

Po dobu, kdy jsou skvrny na kůži viditelné, se doporučuje nevystavovat pokožku přímému slunečnímu záření ani v soláriu. Pro rychlejší vstřebávání skvrn je také vhodné ve sprše třít ošetřované oblasti masážní žínkou.

Baňkování představuje velmi účinnou metodu, která si vybírá svou daň právě v možná částečně bolestivějším průběhu a nepříjemných doprovodných efektech v podobě skvrn. Vnímání bolesti každého z nás však závisí zejména na nastavení prahu bolesti – pro někoho jde o bolestivou proceduru, jiný cítí jen příjemný tah kůže.

 

 

Baňkování pomáhá při těchto potížích

 • Detoxikace organismu
 • Žaludeční potíže
 • Nejlépe hodnocené

Nejlépe hodnocené masážní salony a maséři

1.
Martin Trubka nabízí své masérské služby. Je držitelem několika certifikátů a specializuje se na tibetské energetické masáže.
98
Fantastické
2.
Nabízíme klasické, lymfatické masáže, Bowenovu masáž, baňkování a Spinal Touch.
91
Fantastické
3.
Nabízím masérské, poradenské a fotografické služby.
85
Výborné
Kdy je masáž vhodná ?
 • K odstraňování nečistot z těla
 • K prokrvení tkání a zlepšení krevního oběhu
 • K uvolnění ztuhlých svalů
 • K odstranění bolesti hlavy, zad, kloubů
 • K léčení nemocí (zánět průdušek, horečka, ledviny)
 • K odkyselení organismu
Kdy se Baňkování nedoporučuje?
 • Při výskytu špatné srážlivosti krve, hemofilii či trombózy
 • Při onemocněních kůže
 • Při popálení či poranění kůže
 • Při výskytu otoků a vodnatosti
 • Při nádorových onemocněních
 • Při stavu těžkého vyčerpání
 • Při těžkých psychických poruchách
 • U těhotných žen a starých osob