Aromaterapeutická masáže

Aromaterapeutická masáž neboli zkráceně aroma masáž, jak již název napovídá, je masážní technikou využívající k masírování esenciálních olejů s léčebným či relaxačním účinkem. Tyto éterické oleje jsou základní esencí celé procedury, neboť se přidávají do masážních olejů nebo masážních mlék.

Aroma masáž umožňuje získat organismu ztracenou rovnováhu a tím stimuluje i proces, kdy je tělo schopno se vyrovnávat se zátěží jako virózy či stres do určité míry samo. Tento účinný způsob masírování použitím éterických olejů ošetřuje tělo komplexně a revitalizuje nejen fyzicky, ale i psychicky.  Aromaterapeutická masáž hýčká lidský organismus blahodárnými dotyky a vůní.

Aromaterapeutická masáž má v sobě jen to nejlepší z klasické (švédské), akupunkturní a neuromuskulární masáže. Pomocí vhodného výběru oleje lze namíchat směs, která buď zklidní či povzbudí psychiku, nebo uvolní svalové napětí, případně zpevní svaly po jejich namožení. Aroma masáž se provádí jemně tak, aby se masírovaný cítil hluboce uvolněně, což právě přispívá k samoléčení těla.

Kořeny aromaterapie pochází z daleké minulosti, kdy již téměř tři tisíce let před naším letopočtem byly známy účinky asi tří stovek rostlin.  Oleje se ve starobylé Číně, Indii, Egyptě, ale i starověkém Řecku a Římě užívaly za stejným účelem jako v současnosti, odlišně je používali pouze k uctívání bohů. Esence z květin a rostlin sloužily především jako léčebný prostředek, ale také regenerovaly a revitalizovaly organismus.

Jemné pohlazení aroma masáže

Před každou aroma masáží se nejprve vybere vhodný aroma olej, tento výběr se provádí podle účinku na tělo i psychiku. Následně se vybrané éterické oleje přimíchají k základnímu masážnímu oleji, zpravidla existuje mandlový, sójový nebo olej z vinných hroznů. Receptury pro přípravu aromatických olejů jsou mnohdy staré celá staletí a stále podléhají přesným znalostem tak jako samotná aromaterapeutická masáž.

Po jemné masáži, kterou se dosahuje hluboké relaxace, nastává úsek mírného tlaku na akupresurní body a také ztuhlé svaly. Masírováním se vstřebávají vonné oleje všemi vrstvami kůže a dostávají se přímo do krevního oběhu, který je tak stimulován a roznáší kyslík a živiny do problematických míst, čímž usměrňuje vnitřní energii. Svalové napětí tak odeznívá a s ním mnohdy i psychické problémy. Akupresurní techniku opět střídá uvolnění tak, aby se po terapii masírovaný cítil odpočatý a plný energie jak po fyzické, tak po psychické stránce. Účinek éterických olejů spolu s relaxační masáží je patrný již během masáže, ale i dlouho po ní.

Číst více

Aroma masáž zevnitř

Kromě aroma masáže existuje také technika inhalace, kdy se vůně éterických olejů dostává do těla dýchacími cestami, ale až v limbickém systému, čichovém centru mozku, který řídí somatické funkce při emocích, dochází k aktivaci nervového systému a k emoční odezvě  vyvolávající pocity jako úleva, osvěžení či uklidnění. Příjemnou vůní aromalamp si lze zpříjemnit i všední odpoledne doma či na pracovišti. Inhalace může probíhat pomocí aromalampy, dále koupele, obkladu, masti či pálení kadidel, avšak vnitřní užití éterických olejů je u nás zakázáno.

Zvláštní zřetel je třeba věnovat nákupu silic neboli zdroje éterických olejů, které by měly být uchovány v tmavých obalech bez přímého slunečního svitu a bez výkyvů teplot. Obaly musí být nadepsány celým názvem rostliny, neboť rostlinných druhů existuje nespočet, např. eukalyptus jich má na pět set druhů. Nejkvalitněji získáme éterické oleje z rostlin destilací vodní parou, lisováním či extrakcí CO2, naopak na kvalitě silicím ubírá ředění organickými rozpouštědly.

Účinky vonných olejů při aroma masáži

Účinky éterických olejů mohou být jak léčebné, tak zklidňující, ale i povzbuzující, přičemž vše je potřeba odvíjet od aktuálních potřeb masírované osoby.  Vůně esenciálních olejů vdechnutá prostřednictvím nosu a zanalyzovaná díky limbickému systému má vliv na chod vnitřních orgánů v těle, např. srdeční činnost, krevní tlak, trávení, ale i na paměť, imunitní systém. Mimo čichu vnímáme olej přes náš největší orgán, a to přes pokožku, která ho hluboce absorbuje.

Rostlinných olejů existuje nespočet druhů s tím, že každý z nich účinkuje s jiným efektem. Pokud chcete své tělo zklidnit, doporučuje se použít heřmánek či levandule. Naopak na povzbuzení pomáhají růže a šalvěj a energizující účinek obstarává rozmarýn. Pro léčivé a antiseptické účinky je známý tea tree olej a protizánětlivě působí zase eukalyptový olej, který disponuje také hojivými účinky a uvolňuje i dýchací cesty. 

Aromaterapeutická masáž pomáhá při těchto potížích

 • Žaludeční potíže
 • Nejlépe hodnocené

Nejlépe hodnocené masážní salony a maséři

1.
Provádění reflexní terapie plosek nohou, sportovních a regeneračních masáží přírodními oleji. Dále nabízíme ájurvédské, klasické švédské, holistické aromamasáže a havajské masáže.
95
Fantastické
2.
Nabízíme různé druhy masáží: aromamasáže, lymfatickou masáž, reflexní masáž, Reiki, Thajskou masáž a vakuovou masáž.
94
Fantastické
Kdy je masáž vhodná ?
 • Při stresových stavech
 • Při emočním vypětí
 • Při nervovém vypětí
 • Při bolestech hlavy
 • Při bolestech v zádech
 • Na pohyblivost kloubů
 • K detoxikaci organismu
Kdy se Aromaterapeutická masáž nedoporučuje?
 • Při křečových žílách
 • Při bolestivých modřinách
 • V případě hlubokých ran
 • Při těhotenství