Ájurvédská masáž

Ájurvédská masáž je považována za nejstarší léčebnou metodu na světě. Její neobvyklý název pochází z jazyka sanskrt, konkrétně ze slov Újus – život a Veda – vědění, což dohromady vytváří vědu o životě a dlouhověkosti. Tato tradiční očistná a revitalizující procedura tedy neobnovuje pouze ztracenou rovnováhu v lidském těle, ale snoubí v sobě všechny aspekty lidského zdraví - tělesné, duševní i duchovní.

Principem této masáže je vyloučit z těla toxiny, které jsou příčinou nemoci, a tím vyléčit příčinu onemocnění, nikoliv pouze její symptomy. Při léčení nemoci bez prvotní detoxikace zůstane nemoc v těle nedotčena a posléze se objeví znovu ve stejné nebo jiné podobě. Ajurvédská masáž neboli Abhyanga aktivuje životní energii, čímž stimuluje celý organismus a vytváří tak zdravé a vyrovnané tělo, mysl i ducha. Ájurvédské masáže zpravidla probíhají příjemně, kdy se mysl nechává unášet nekonečnou volností a tělo podstupuje salvu uvolňujících pohlazení a doteků, ale výjimkou není ani použití silovějších masážních prvků a to zejména při nápravě kloubů a páteře.

Skloubení všech tří lidských zdraví má blahodárné účinky, neboť posiluje spánek, zkvalitňuje pokožku a podporuje imunitní systém každého člověka. Ájurvéda, jakožto nauka o životě a dlouhověkosti, dbá na prevenci a neustálou podporu zdraví prostřednictvím správné životosprávy i životního stylu a zejména pak pozitivního myšlení.

Jak vypadají ájurvédské masáže

Při ajurvédské masáži se celé tělo rytmicky masíruje za pomocí velkého množství teplého herbálního oleje, kterým se odstraňují toxiny z těla a zároveň se uvolňují bloky v celém organismu. Při provádění masáže rytmickými a hluboce relaxačními pohyby dochází k odstranění stagnační energie a naopak se rozproudí vnitřní životní energie.

Ájurvédská masáž se skládá z několika druhů masáží, přičemž je důležité, k jakému účelu slouží - léčebný, kondiční či relaxační. Hlavním prvkem při masážích je použití bylinných olejů, které plní funkci nejen aromatickou, ale i léčebnou. Teplé oleje, které jsou nanášeny na tělo, teplo otevírá kožní póry a oleje tak proniknou hluboko do těla až ke tkáním a kloubům a odstraňují toxiny nahromaděné v těle. Prohřívají tělo a optimálně povzbuzují látkovou výměnu. Ajurvédská masáž je celotělová, včetně masáže obličeje a hlavy.

Číst více

Dávné kořeny ájurvédské masáže

Ajurvéda reprezentuje znalosti a postupy tradiční indické medicíny, která svými kořeny sahá až do pět tisíc let staré historie. Tehdy lékaři uskutečňovali zázraky za použití svých zázračných rukou, tudíž masáž měla výsostné postavení mezi léčitelskými technikami a považovala se za velmi účinný lék.

Ájurvéda byla součástí staré védské vědy jako jedna z čtyř disciplín a zabývala se fyzickým tělem. Během své tisícileté historie se postupně rozšířila z Indie všemi směry až do Indonésie a do Starověkého Řecka. Celou tu dobu si tajemství ájurvédských masáží předávali mistrové a jejich žáci pouze slovy. Své poznatky si ájurvéda zakládá na třech základních silách v lidském těle, tzv. dóše, obsahující pět elementů – oheň, vzduch, vodu, zemi a éter. Tyto tři dóše (Váta, Pitta, Kapha) v sobě nesou různé kombinace těchto elementů, přičemž každá z nich ovlivňuje jinou oblast lidského těla.

Váta řídí pohybový aparát, dýchání, srdce i buněčné membrány. Pitta se zaměřuje na trávicí ústrojí, metabolismus a teplotu těla a poslední Kapha formuje fyzickou podobu lidského těla, neboť tvoří kosti, svaly a šlachy a dále zvlhčuje pokožku a hlídá imunitní systém.

Svůj účinek mohou ájurvédské masáže zase naplno prokázat v dnešní době, kdy pomáhají předcházet reakcím těla na stresující prostředí, ve kterém žijeme.  Procedura snižuje tzv. vátu v těle, která vytváří podhoubí pro více než polovinu nemocí. Podstoupení ájurvédské masáže prospívá regulaci krevního oběhu, lymfatickému systému a detoxikaci organismu a v neposlední řadě zásadně posiluje imunitu.

Tradiční ajurvédská masáž je tak trochu obřad, proto se procedura může natáhnout až na dvě hodiny. Ty však přinesou mimořádné revitalizující uvolnění a duševní i tělesný odpočinek.

Ajuverdská masáž pomáhá při těchto potížích

 • Detoxikace organismu
 • Nejlépe hodnocené

Nejlépe hodnocené masážní salony a maséři

1.
V naší nabídce najdete různé druhy masáží.
92
Fantastické
2.
Provádění reflexní terapie plosek nohou, sportovních a regeneračních masáží přírodními oleji. Dále nabízíme ájurvédské, klasické švédské, holistické aromamasáže a havajské masáže.
89
Výborné
Kdy je masáž vhodná ?
 • Při psychosomatických problémech
 • Při problémech s klouby
 • K odstranění anémie
 • K uvolnění toxinů a bloků v těle
 • Při problémech se spánkem
 • K harmonizaci hormonálního systému
 • Po porodu (pro matku i dítě)
 • Na alergie
Kdy se Ajuverdská masáž nedoporučuje?
 • Při akutních chorobách
 • Při vážných onemocněních
 • Při zvýšené teplotě
 • Při konzumaci antibiotik
 • Po operacích
 • V době těhotenství