Chystáte se na masáž – aneb co byste o tom měli vědět

Koluje mylné přesvědčení, že na masáž se chodí, až něco bolí nebo když už nás někde seklo. I zde platí, že prevence je lepší než léčba. Už ve starověkém Římě vojáci měli povinnost masírovat jeden druhého podle instruktáže, aby pak v bitvě více vydrželi. Tak jak chodíme ke kadeřníkovi či zubaři měli bychom chodit pravidelně i na masáž. Masáž je prospěšná a příjemná pro každého. Dotek je starý jako lidstvo samo a má mocnou přirozenou léčivou schopnost. Uvolňuje a dodává sílu nemocnému nebo unavenému tělu, předává rovněž teplo a pocit jistoty. Masáž ovlivňuje celkový stav organismu v tělesné i duševní rovině. Kůže je rozlohou naším největším orgánem a skrze ni působíme i reflexně na vzdálené orgány. Pokožka se stává po masážích vláčnější, pružnější a pevnější protože masáž urychluje odstraňování povrchových zrohovatělých vrstev kůže, podstatně zvyšuje výživu kožních buněk a zlepšuje tak jejich činnost. V masírovaných tkáních dochází k rozšíření žilek, zvýšené prokrvení je doprovázené zčervenáním masírované oblasti. Masáž napomáhá i k urychlenému vyprazdňování povrchových žil a mízních cest a tak působí na celkové zlepšení krevního a mízního - lymfatického oběhu, což přispívá k usnadnění odtoku zplodin látkové výměny, které vyvolávají únavu, bolesti a toxicitu organizmu. Je velmi důležitý správný pitný režim, tělo se masáží čistí a tak je třeba více pít. Nejvíc bychom měli vypít dopoledne (300ml /hod) a v době 17-19hod pít nějaký zdravotní čaj, tělo si pak z něho vezme nejvíc – orgánová doba ledvin, Angličani čaj o páté. Pravidelnou masáží lze ztuhlá místa ve svalové tkáni odstranit. Podrážděním nervových zakončení ve svalech se zlepšuje výživa svalů, svalových úponů a šlach. Jsou pak elastičtější, pružnější a odolnější k úrazům (jejich natržení). Masáž působí i na soustavu nervovou -  má uklidňující účinek a spouští tvorbu neurohormonů - hormonů dobré nálady, které stimulují autoimunitu. V psychické rovině masáž účinně odbourává stres, odstraňuje únavu, podporuje pravidelný a hluboký spánek a přináší energii, díky které se cítíme mnohem lépe. Když se rozhodnete jít na masáž, udělejte si na to čas. Abyste z ní měli co největší užitek, měla by trvat zhruba hodinu, 20-30minut totiž trvá přechod tělesných funkcí z aktívní fáze sympatiku do klidové fáze parasympatiku, takže po krátké masáži se nebudete cítit tak odpočatí. Krátká svižná masáž je naopak žádoucí před sportovním výkonem. Důležitá je rovněž volba místa. V místnosti by mělo být příjemně teplo, neboť při masáži Vaše teplota klesne. A nebudete se cítit příjemně, když Vám bude chladno. Naopak světlo stačí tlumené, masér či masérka vidí rukama (mají v nich cit), takže nepotřebují světlo jak na operačním sále.

 

Je lépe když v místnosti je jen jedno masážní lehátko a neruší Vás ani okolní zvuky. Příjemná relaxační hudba Vám může pomoci rychleji se uvolnit. Některé masážní techniky (thajská, shiatsu) můžete absolvovat v lehkém oblečení, ale jinak je lepší zůstat jen ve spodním prádle, aby Vás nikde nic netlačilo a netáhlo. V masérském studiu budete mít samozřejmě k dispozici čisté prostěradlo a osušky k zakrytí těch části těla, které nebudou zrovna masírovány. Nejčastěji si klienti nechávají masírovat záda a šíji jako nejvíce postiženou oblast, ale i jiné části těla si alespoň občas zaslouží naši pozornost. Masáž dolních končetin pomáhá při bolesti nohou, masáž horních končetin spolu s hlavou a obličejem je velmi příjemný relax, baňkování je velmi účinné při bolestech a ztuhlosti, celotělová aromamasáž Vás příjemně uvolní a zbaví stresu či únavy. Doba masáže je individuální a závisí na konstituci klienta a míře jeho obtíži. Pokud si nejste jistí, co chcete masírovat, promluvte si s masérkou či masérem a oni Vám pak vhodnou masážní techniku navrhnou. Nutno zdůraznit, že klient by měl vždy informovat o svých potížích či pocitech, čím více se dozvím, tím lépe pak mohu svou práci udělat.

Je dobré vědět, čím budete masírování. Parafín a různé emulze nejsou moc vhodné, nevstřebávají se a naopak ucpávají kožní pory, narušují látkovou výměnu pleti a omezují její vlastní schopnost promašťovat se. Naproti tomu rostlinné oleje jsou bohaté na výživné látky a jsou našim tělem vstřebatelné.

Ke své práci používám jen rostlinné panenské (za studena lisované oleje) a voňavé éterické olejíčky. Je zajímavé, že jsme voňavé látky schopni rozlišovat v koncentracích, které jsou běžnými metodami nezjistitelné a dokážeme rozlišit více vůní než zvuků. Volba éterických olejů závisí na tom, koho budeme masírovat. Některé jsou vhodné pro děti, jiné pro seniory, na uvolnění bolesti a svalů, na relax nebo pro těhotné. Někteří klienti si v průběhu masáže chtějí povídat, ale kdo už chodí častěji ví, že lepší je relaxovat, tělo se pak lépe uvolní a člověk si u masáže skoro podřímuje  a pak se cítí více odpočatý. Masáž je přínosem v rovině tělesné i psychické. Pohladí vaše tělo i duši. Je to takové 3 v 1 – po stránce zdravotní, psychické a budeme i krásnější, protože když člověka něco trápí tak má ztuhlé rysy i v obličeji a po masáži se to uvolní, takže vypadáme líp. Přináší pocit uvolnění, zklidnění a pohody. Upravuje spánkový režim – kdo trpí nespavosti nebo předčasným buzením tak při častějších návštěvách masérny se to srovná. Snižuje únavu, odbourává stres a zvyšuje energii – stresu jsme vystavování každodenně a je dobré v sobě ten stres nehromadit, to pak vyvolává i různá onemocnění. Zlepšuje držení těla, ulevuje od bolesti. Pohybová aktivita je velmi důležitá, masáže ji sice zcela nahradit nemohou, ale značnou měrou přispívají ke zlepšení kondice.

 

Je jen pár okolností, kdy byste měli masáž vynechat:

  • bezprostředně po hlavním jídle
  • při celkové tělesné vyčerpanosti
  • při nádorovém onemocnění
  • při horečnatém, infekčním nebo akutním zánětlivém onemocnění
  • po požití alkoholu

Pravidelné masáže jsou šanci k dosažení souladu mezi tělem i duši.

Takže se mějte rádi , vyberte si své masérské studio a navštěvujte ho pravidelně (třebas i každý týden nebo alespoň 1x za měsíc ) a uvidíte, že se budete cítit mnohem líp.

Článek zveřejněn ve spolupráci s Masáže Beáta, tel.: 737 958 062

4.11.2014
Autor: masaze-info.cz

Fotogalerie


« Zpět