Masáže pro správné držení těla

Nesprávné držení těla má špatný vliv především na naši páteř. Vliv na špatné držení těla má především náš špatný životní styl - sedavé zaměstnání a sezení ve špatné poloze převážnou část dne, jednostranné špatné zatěžování při manuální práci, nedostatek pohybu a další. Na naši páteř jsou tímto kladeny vysoké nároky, kterým se snaží přizpůsobovat. Především tím, že jsou zaměstnávány některé svaly a naproti tomu jiné jsou utlačovány a vůbec nepoužívány. Tím dochází ke špatnému držení těla a s tím spojeným zdravotním obtížím doprovázeným v převážné většině bolestí. Při včasné pomoci jde většina problémů a bolestí odstranit pomocí speciálních masáží a cvičení, ale je třeba dodržovat určité pracovní a pohybové zásady, které nám budou terapeutem doporučeny.

Jak má tedy správné držení těla vypadat? A co nám může pomoci?

Správné držení těla je podmíněno především správným zakřivením páteře a správným sklonem pánve. Hlava má být vzpřímená, ramena ve stejné výši, mírně stažená dozadu a dolů. Tím se nám vyklene přední část hrudníku a zatáhne břicho. Sedací svaly by měly být v mírném napětí, aby mohly společně s pánví zajišťovat správnou funkci dolních končetin. Váha těla je na přední části chodidel, která jsou mírně vytočena špičkami dovnitř.

Při pohledu zezadu by měla být páteř úplně rovná. Především špatným sezením a pohybem často páteř vybočuje do strany, což se nazývá skolióza. Tento jev je většinou možné potlačit různými cviky nebo masážemi jako napravování páteře, nebo Dornova metoda či podobné formy vracení obratlů do správné polohy.

Napravování páteře či chiropraktické masáže jsou většinou speciální metody, kdy se pomocí zkušených pohybů, tlaků a tahů dostává obratel či kloub pomocí maséra do správné polohy. Masáže mohou být občas trochu nepříjemné až bolestivé, ale je to pouze velmi dočasný a chvilkový jev.

 Dornova metoda je také metoda napravování a vracení obratlů a kloubů do správných poloh, ale je spíše zaměřena na cvičení s klientem, kdy se pomocí protipohybu nebo menšího tlaku terapeuta správným pohybem klienta kloub vrátí do polohy sám. Tímto jsou zaručeny menší trhliny a poškození na okolním svalstvu. Regenerace okolí může být tak rychlejší.

Všechny tyto metody mohou být doplněny ještě různými tlakovými masážemi - působení silného tlaku na určitá místa a tím spouštění uvolnění na jiných místech těla, která spolu souvisí. Tlakové masáže se uplatňují zejména na chodidlech.

Dále se často doplňují tlakovou technikou prováděnou na zádech pomocí tzv. baněk. Jsou to nádoby různých tvarů, které se pomocí podtlaku přisají na záda na správné místo zvolené terapeutem. Tyto baňky odstraňují z místa svalové zatvrdliny a odplavují z dané oblasti škodliviny.


Všechny metody masáží a technik jsou velmi účinné a uleví od bolesti zad, páteře a s tím spojených svalů. Bohužel nebudu mít ale správný účinek a dlouhé trvání, pokud klient nezlepší své držení těla a s tím spojený životní styl, případně nezačne cvičit a rehabilitovat podle doporučení. V opačném případě se obtíže velmi rychle vrací do původní podoby a úleva je jen dočasná.

 

4.11.2014
Autor: masaze-info.cz

« Zpět