Lymfatickou masáž vnímá mnoho lidí jako kosmetickou metodu, která napomáhá odstraňování celulitidy. To je samozřejmě pravda, ale tím její prospěšnost pro naše tělo rozhodně nekončí. Jaké jsou příznivé účinky lymfatické masáže?
 

Důležitost lymfatické masáže

Klasická masáž se většinou soustředí na jednu část těla, například záda, a jejím cílem je nejen regenerace svalstva, ale také zbavení masírovaného nepříjemných bolestí souvisejících s pohybovým aparátem. Naproti tomu záběr lymfatické masáže je zcela odlišný. Lymfatická masáž zajišťuje správné proudění mízy v těle. Tato čirá tekutina odvádí škodlivé látky a zplodiny látkové přeměny z těla, takže napomáhá posilovat obranyschopnost organismu. Jestliže míza dostatečně neproudí, dochází k zanášení celého lymfatického systému, který tak nemůže plnit svou funkci.

Účinky lymfatické masáže jsou opravdu široké. Jedná se zejména o zmírňování otoků, pomoc při chronické žilní nedostatečnosti, osteoporóze, roztroušené skleróze, po mozkové mrtvici, po operaci kloubů, při chronické únavy a bolesti hlavy.
 

Jak na efektivní lymfatickou masáž

Proudění lymfy v těle zajišťuje tlak svalů. Pro správné fungování lymfatického systému je tedy pravidelný pohyb. Ovšem ani ten někdy nestačí a je třeba proudění lymfy napomoci účinnými masážemi. Při masáži je nejdříve nezbytné rozmasírovat jednotlivé uzliny, což zabrání následnému hromadění lymfy v lymfatických centrech, tedy v tříslech, podpaží atd.
 

Manuální vs. přístrojová lymfodrenáž

Existuje rovněž celá řada přístrojů, které zajišťují lymfatickou drenáž. Pravdou však je, že manuální lymfatická masáž je mnohem účinnější. Rytmické hnětení svalů má totiž svá specifika. K jejich osvojení vám může napomoci například kurz lymfatické masáže, který je vhodný nejen pro maséry, kosmetičky, pedikérky, zdravotníky, ale pro každého, kdo chce sobě i svým blízkým ulevit od vleklých zdravotních problémů.
 

Postup při lymfatické masáži

Základem je vytváření malého tlaku v podkoží pomocí speciálních hmatů, zejména kruhovitých, spirálovitých, vypuzovacích apod. Tlak se postupně zvyšuje, ale masírovaný by v žádném případě neměl cítit bolest.

Nutné je však pamatovat na to, že lymfatickou masáž není vhodné provádět v případě onkologického onemocnění, otocích v důsledku onemocnění srdce, jater a ledvin, dále při žilních potížích, zeleném očním zákalu a akutním onemocnění virového nebo bakteriálního původu.
 

Kontraindikace lymfatické masáže

Rovněž je třeba si uvědomit, že k efektivnímu rozproudění lymfy nestačí jedna lymfatická masáž. Přinejmenším zpočátku je žádoucí absolvovat několik lymfatických masáží s menšími časovými rozestupy a následně chodit na tzv. udržovací masáže, které zabrání opětovnému zanášení lymfatického systému.

24.08.2017
Autor: masaze-info.cz

Fotogalerie


« Zpět